ELHAZ

14. prosince 2014 v 12:43 | Lycan Herve Černý pes |  Runy
Runa ELHAZ
Fonetická hodnota: z
Symbolizuje: losa (zvíře)
Význam: los,paroží, labuť, ochrana, odpor, štěstí, síla, tis, luk, vznešenost, kontakt s vyšším já, obova a znovuzrození,
říká nám: buď sám seboiu a v souladu s Univerzem, Je to runa pravé vůle, talisman prosperity a moudrosti,
Strom: tis
Léčivá rostlina: andělika lékařská
Astrologie: rak
Tarot: měsíc (Thorson), vyrovnání (Akron)
Polarita: ženská/mužská
Barva: žlutá
Božství: Heimdall/Valkyrjur
Živel: vzduch
ELHAZ je patnáctá runa a jejím symbolem je důstojně vyhlížející zvíře, severský los. Obrovské lopatkovité parohy vyjadřují jeho vznešenost a připravenost vzepřít se čemukoli. Současně mu slouží jako jakási ozvučnice či zvukovod, který posiluje jeho sluchové vnímání. Navíc jsou parohy také účinnou zbraní proti nepřátelům. Algiz je jinou formou germánského názvu runy a v překladu znamená ochranu, což je jejím hlavním aspektem. U Gótů, kteří patřili k východogermánským kmenům a původně sídlili v jižním Švédsku, byla ochrana - rovněž pod jménem Algiz - symbolizována širokým rozmachem majestátních labutích perutí.
Elhaz je považována za posvátnou runu boha Heim- dalla, který ve své funkci bedlivého strážce hlídá duhový most Bifrost. Tento most spojuje Ásgard s ostatními říšemi světa, představuje spojení mezi Nebem a Zemí, a tím i kontakt s nadosobním světem. Heimdall je jedním z dvanácti Ásů; je to záhadný bůh, který býval někdy nazýván také "Hlídačem Bohů". Nepotřeboval téměřžádný spánek, jeho jistý pohled dokázal prohlédnou i noční temnotu - navíc měl i vytříbený sluch. Jakmile hrozilo nějaké nebezpečí, chopil se své polnice Gjallarhorn, která byla jedním z jeho nejdůležitějších atributů, a troubil na poplach, aby tak okamžitě varoval ostatní Ásy.
Pro nás, lidi, představuje Heimdall obraz "Strážce prahu", s nímž se setkáváme, když se vydáme hledat most, spojující svět všedního života s jinou, neznámou a nepo¬znanou říší. Pokud na něj vstoupí a přejede po něm živá bytost, která ještě není po smrti, otřese jí tento zážitek až do morku kostí a do hloubi duše. Protože po návratu již nic nebude stejné jako předtím. Charakterizuje to situaci přechodu, který nás neodvratně přivádí do nové formy bytí.
Runě Elhaz je přiřazen tisový strom, který roste velmi často na hřbitovech a starých posvátných místech (viz Eihwaz). [ako mocná ochranná runa byla často vrývána do štítů a oštěpů, aby svého nositele chránila před neštěstím a zlem.
Za její spojitostí s labutěmi nacházíme souvztažnost runy s Valkyrjur, s Valkýrami, které v Eddě často vystupují v rouše zhotoveném z magického labutího peří. Valkýry, Ódinovy meyar - tedy dívky a jeho božské průvodkyně - jsou jeho pomocnicemi v roli ochranných duchů a strážných andělů bojovníků v bitevní vřavě. Pohybují se vzduchem na rychlých okřídlených koních vyzbrojeny oštěpem a štítem. Jejich úloha spočívá v doprovodu válečníků padlých v boji do jejich vytouženého ráje, do Valhally. Tam tyto muže, zvané Einherjir (Einherjové, nejvyšší vojenská hodnost, samostatný bojovník), pohostí jídlem a pitím. Nebeské Valkýry nejen chrání, ale zároveň posilují. Zahaleny ve svých oděvech z labutího peří slouží Ódinovi jako prostřednice při komunikaci s jeho vyvolenými. Šaty z peří jsou nám známé i z některých ság a pohádek jiných etnik. Hlavní hrdina se je pokaždé pokusí ukrást v naději, že si tak k sobě navždy připoutá svou "ženu snů". Valkýra, která tím přichází o možnost plnit svou úlohu - totiž ovlivňovat osud, neboť akt uloupení roucha jí v tom brání - ztělesňuje jako panenská labutí bytost vnitřní ženskou stránku muže (Animu). Muž, který neví, že podlehl svým vlastním projekcím, se tak násilně odděluje od své pudové, instinktivní stránky. Je to stav, který nemá dlouhé trvání, neboť síly, které se v něm rozvinuly a rozproudily setkáním s vlastní Animou, se zatím projevují jen navenek. Vyvstává zde ještě potřeba ohromného integračního procesu, v němž člověk dozrává a získává přístup k nesmírnému zdroji a velkému vnitřnímu potenciálu své vlastní tvořivosti. Toto napojení na božské neboli vyšší Já je často znázorňováno v podobě vzájemně spoutaných dvojčat, přičemž jeden představuje to pozemské a druhý to božské v nás.
Elhaz nás podporuje při vytváření a znovunalézání kontaktu s naším "vnitřním hlasem", který mnozí z nás ztratili v průběhu své poutě všedními dny každodenního života.
[image id="99869283" width="160" height="230"]
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama