FEHU

11. prosince 2014 v 11:36 | l |  Runy

korespondující významy - movitý majetek, dobytek, zlato, peníze moc, stvoření, znišení, plodnost a rozpínání
fonetická hodnota: f
symbolizuje rohy dobytčího stáda
léčivá rostlina je kopřiva
astrologická asociace: Beran
Tarot: věž
polarita ženská
barva rudá
Božství: Friggy, Freya
živel: oheň
runy se dají použít i v magii a to jak pozitivní, tak i ničivé negativní.
runa FEHU působí na posílenípsychyckých kvalit, staženía následná projekce solárních, lunárních a planetárních sil. Podpora osobního a sociálního vývoje, zlepšení fynanční situace. Runa FEHU je symbolem moci a majetku. Ve vyšším smyslu pak značí jednotu bytí a cyklu zrození, smrti a znovuzrození. Slouží k odvracení škodlivých vlivů, posiluje v době duševní krize a je talismanem prosperity.

Popis runy a jejího vzniku:
FEHU je první runou a představuje kosmickou, tvořivou energii pohybu a formování. Symbolizuje zrození ideje na prahu manifestace hmoty. Před miliardami let vznikla naše Země ze žhavé vesmírné hmoty. Fehu reprezentuje něco žhavého: sílu ohně tryskajícího z Muspellsheimu (nekonečné říše sžíravých plamenů a rudě zbarvené záře, podle některých autorů část podsvětí), který spojením s ledem Niflheimu (svět temných mlh, věčné zimy, mrazu a ledu, někdy ztotožňován s říší Hel) nad bezednou hlubinou Ginnungagap, Magickou propastí, vytvořil první jiskru života. Tak vznikl obr Ými a později z jeho těla Země lidí Midgard (viď taky runy Isa a Uruz). Ze spojení ohně a ledu vznikla další živá bytost, kráva, neboli prakráva Audhumla. Z jejího vemene tekly bez ustání čtyři mléčné řeky. Audhumla zosobňuje aspekt Věčně Vyživující (Velké Matky). Na svých prsou (nebo ze svého vemene) živila všechny vzniklé živé bytosti bez rozdílu. Jak bohové, tak obři získávali jejím prostřednictvím své dynamické a elementární síly. Proto je runa Fehu převážně ženské polarity, zatímco runa Uruz ztělesňuje čistě mužský aspekt.
Současně však tato runa upozorňuje na nebezpečnou stránku uvedených praživlů (oheň a voda), které jsou ve své podstatě téměř nekontrolovatelné. V Eddě se setkáváme jak s jejich tvořivou, tak i ničivou stránkou. Když nastává ohlášený a obávaný Ragnarok (soumrak bohů), je to právě nejvyšší obr ohně v Muspellsheimu Surtr, který svým ohnivým mečem zničí svět, aby tak naplnil a završil kosmický koloběh.
Skutečnost, že každá věc má opravdu dvě stránky, dvě tváře, je obzvláš dobře zřetelná z popisu vlastností léčivé rostlliny, která je přiřazena k runě Fehu. Jde o kopřivu (Urtica diocia). Téměř každý z nás měl tu Čest seznámit se s jejím ohnivě pálivým jedem. Současně je to však jedlá bylina s bohatým obsahem vitaminů. Připravuje se z ní též zdravotně velmi účinný čaj s mnohostranným působením (listy a kořeny vyluhované v oleji léčí mimo jiné i popáleniny).
Síla a moc runy Fehu je symbolizována hovězím stádem, které se žene ven z ohně.
Hovězí stádo nebo dobytek měl pro naše předky vysokou hodnotu. Ztělesňoval plodnost, vyjadřoval hodnotu movitého (pohyblivého) majetku. Bohatství jednotlivce nebo celého kmene bylo časlo určováno počtem kusů dobytka. Byl oblíbeným výměnným nebo platebním prostředkem a zároveň jedním z nejdůležitějších potravinových článků. Staroseverskou fonetickou variantou této runy je Fe, což znamená tolik, jako "poplatek" anebo "to, co mi patří".
Fehu je pohyblivou silou (ve smyslu energie), a tak se dostává do přímé souvislosti s penězi.
Jedni je mají, druzí ne. Bez ohledu na to, jaký je náš vztah k penězům, vytváří nicméně jeden z nevyhnutelných přepokladů kvality našeho života. Kdo zpochybňuje a znehodnocuje jejich důležitost,bude jednou konfrontován s důsledky svých postojů. Hoden se jich stává jen ten, kdo s nimi zachází pozorně a pečlivě, nechává je plynout a nedělá z nich jediný obsah či cíl svého života a není jejich modloslužebníkem. Takový člověk bude skutečně sklízet úrodu, kterou sám zasel. Kdo však na setbu zapomíná, zůstane následující rok ve své nouzi jenom uboze stát
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama