HAGALAZ

14. prosince 2014 v 12:18 | Lycan Herve Černý pes |  Runy
Fonetická hodnota: h
Symbolizuje: krupobití, kosmické pravejce
Význam: krupobití, pravejce, sémě, evoluce, klíčení, prospěch, ochrana, sněhová vločka, zažehnání, rovnováha sil, matka všech run (lze z ní vytvořit graficky ostatní runy), dokonalost, obsahuje oheň i led, harmonické sjednocení protikladů, runa proklínání i zažehnání, dosažení úspěchu a zdaru, tajné vědění, zjevení
Strom: tis/jasan
Léčivá rostlina: konvalinka
Astrologie: vodnář
Tarot: Svět (Thorson), kolo štěstí (Akron)
Polarita: ženská
Barva: světle modrá
Božství: Ymi, Hella, Mordgud
Živel: vzduch/voda
Runa HAGALAZ je devátou runou, začátkem druhé­ho Aettiru (starší Futhark dělíme do h Aett, nebo Aettir). Runy prvního Aettiru se zabývají vznikem a strukturou energií, které povstaly z chaosu. V runách druhého Aettiru se setkáváme se silami a vlivy, které se pokoušejí narušit nastolený pořádek. Tato proměna praenergií způsobuje neustálé změny a zdá se, že je pro další vývoj nepostradatelná.


Hagalaz symbolizuje kosmické neboli ledové vejce, které v sobě v germánské mytologii ukrývá mystérium vzniku světa. Z jeho vnější formy je odvozen tvar některých run. Spojuje se v něm kosmický led Niflheimu s kosmic­kým ohněm Muspelheimu a právě ze sjednocení těchto protikladných základních živlů bájného světa seveřanů vznikl hermafrodický praobr Ymir (Ymi). Byl nejstarší živou bytostí světa, praotcem všech obrů, nazývaným též "Aurgelmir". Poté, co ho bohové usmrtili, vytvořili z jednotlivých částí jeho těla zemi s horami, skálami a ka­mením, nebe a oblaka, moře a všechno ostatní vodstvo, rostlinstvo a - skřítky.
Z nových světů Yggdrassilu, které jsou na kartě symbo­licky zobrazeny v podobě Valknutru (pravidelného troj­úhelníku) byla Hagalazu přiřazena říše mrtvých, Hell, která se nachází hluboko pod kořeny stromu světa. Sem přicházejí po smrti bojovníci, kteří nezahynuli v boji ani na moři, a všichni ostatní, kteří neopustili svět lidí hrdinskou smrtí a zemřeli tedy stářím nebo nemocí. Jediná cesta do mocnářství bohyně Hel vede přes most Gyjallarbru, střežený obryní Mordgud (Modgud). Říše Hell je oddělená od ostatních světů vysokou ohradou s mřížemi a branou Helgrind. Kdo překročí její práh, patří neodvolatelně do říše mrtvých. Vládne v ní temná, napůl bílá a napůl černá bohyně Hel nebo Helia, která byla později přejmenována na Holdu. Z pohádek ji známe jako laskavou "paní Holle", která natřásáním peřin přivolává sněžení. Její postava vykazuje známky zásadní proměny po přijetí křesanské víry v zemích evropského severu. Jejím sídlem v Helu byl Eljudnir, což znamená "nouze".
Hagalaz je v úzkém spojení s následující runou Naudhiz, které je přiřazen svět ledu a mlhy Niflheim. Živly, které umožňují vzniknout sněhu a krupobití, jsou voda a vzduch.
V Hellině říši mrtvých ukončí podle přesvědčení seveřa­nů svou pouť rovněž všichni, kdo se stali obětí silného krupobití nebo ledovce. Zemědělci mnoha generací by o tom mohli vyprávět mnoho příběhů. To, že jméno runy zní též "krupobití, ledovec", nám nejenom přibližuje její destruktivní stránku, ale také poukazuje na její význam jako protipólu života.
Runa Hagalaz nám umožňuje lépe pochopit, jak blízko si stojí kategorie "Dobro" a "Zlo". Je runou moudrosti, protože zdůrazňuje různé protiklady a polarity, směřující k vzájemnému doplnění se a ke konečnému naplnění. Všechno má dvě stránky, ne jen světlou nebo jen stinnou. Ten, kdo přijme za svou skutečnost, že zdánlivé Zlo, které se snaží potlačit, existuje i v něm samém, učiní obrovský krok vpřed. "Protože pravda se nachází tam, kde poznáme temnotu jako stín světla." (Akron)
Hagalaz se nám snaží ukázat, že nejlepší cestou je ta, která je v souladu se zákony přírody a jejich cyklů. Uroboros, had, který se zakousl sám sobě do ocasu v ma­gickém kruhu, je symbolickým ztvárněním v sobě uzavře­ného, neustále probíhajícího procesu, jehož součástí je cyklické opakování věčného koloběhu života.
Sjednocení protikladů, vznikajících a zanikajících bez ustání, je úlohou nejtěžší, ale také nejdokonalejší. Navíc je to úloha mistrovská. Pochopme a přijměme své místo na tomto světě jako část Stvoření a naplňujme své poslání s úctou a předvídavostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama