ISA

14. prosince 2014 v 12:26 | Lycan Herve Černý pes |  Runy
Fonetická hodnota: i
Symbolizuje: praled, prahmotu
Význam: led, chlad, klid, nehybnost, praproud, přijetí, zahloubání, zastavení, koncentrace, protiklady (roztahování - smršťování), dává schopnost porozumět souzvislostem, vejce, černá díra
Strom: olše
Léčivá rostlina: blín
Astrologie: saturn
Tarot: poustevník (Thorson)
Polarita: ženská
Barva: černá
Božství: ledový praobr Ymi/Rinda
Živel: led/voda
Runa ISA je jedenáctou runou a představuje kosmický led, od který vyvěrá ze světa zvaného Niflheim. Vytváří tak protipól k runě Fehu. Isa reprezentuje statický princip odporu a z něho vyplývající a vyvstávájíci koncentraci na podstatné záležitosti. Je brzdící protisílou evoluce, která v cyklickém rytmu nechává zmrznout jakýkoli růst, aby po nutné etapě klidu mohlo vše znovupovstat s posílenou energií. Její vlastnosti jsou mocné a chladné a můžou ohrozit život člověka i při krátkodobém působení. Nordické kmeny, a lid severských oblastí vůbec, stál boj proti elementu chladu a zimy mnoho energie a času.
Ačkoliv je stav existence ve formě ledu stavem statickým a pevným, nesmíme jeho sílu v žádném případě podceňovat. Když voda zmrzne, stává se krystalickou a roztahuje se, zvětšuje svůj objem. K tomuto roztahování dochází sice velmi pomalu, uvolňuje se však přitom nepředstavitelně silná energie. I obří ledovce se rok od roku mění, i když je to na pohled téměř nepatrné. Ten, kdo už někdy zapomněl na mrazu láhev s vodou, jistě ví, o jakém působení tady mluvíme.
V severské mytologii je tato neúprosná síla zastoupena ledovými obry. Oni a obryně Rind (Rinda), bohyně země, s kterou měl Ódin syna Váliho, jsou personifikací tvrdé, zmrzlé země.
Isa stvárňije Nornu Wardandi, která vládne minulosti. Ztuhla v nehybnosti, obklopená sloupem ledu, který zformovaly ruce jednoho z ledových obrů. I když se zdají být všechny síly a energie zamrzlé, také tento stav je jen omezeného trvání. Paprsek světla plynoucí shora začína pomaloučku, ale jistě led roztápět.
Isa je sice runou statickou a její funkcí je nechávat věci takové jaké jsou, ale přitom nás zároveň nutí posilovat pud sebezáchovy. Zkušenost získaná setkáním s překážkami nám umožňuje individuální růst a rozvoj. S těmito silami se setkáváme prostřednictvím zemské přitažlivosti a jsme s nimi konfrontováni rovněž v těžkopádnosti a setrvačnosti často jen s námahou překonávaného všedního dne. Díky koncentrovanému pohledu ducha do nitra jsme ve fázích klidu a nehybnosti schopni prožívat skutečné okamžiky v celistvosti našeho bytí a usměrňovat své energie. Isa nám nabízí podporu při poznávání těch vrstev našeho podvědomí, které bychom jinak nemohli nikdy odhalit.
I když bývá runa Isa chápána ve většině případů jako runa temná, vytváří přece jen nevyhnutelný protipól našich snah o dosažení "dokonalosti". Je velmi důležité pozorovat a vnímat obě stránky věcí, jak pozitivní, tak i negativní. Princip runy Isa umožňuje prozkoumat a rozpoznat naše zaběhané zvyky, naučené způsoby chování, zakořeněné obavy a tvrdošíjné bloky. Jejich překonávání a integrace vyžaduje však mnoho času a trpělivosti. U extrémně introvertních lidí přitom existuje nebezpečí totálního odcizení od vnějšího světa, které může vést až k emocionální "smrti chladem". Ani cesta individuace není uskutečnitelná bez pomoci a reflexe jiných lidí a stává se bez nich pouhou beznadějnou opovážlivostí, i když doprovázenou železnou sebedisciplínou a osamocením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vicky Vicky | Web | 14. prosince 2014 v 12:36 | Reagovat

pekný blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama