PERTHO

14. prosince 2014 v 12:40 | Lycan Herve Černý pes |  Runy
Fonetická hodnota: p
Symbolizuje: los, pohárek na kostky
Význam: los, osud, prazákon, čas, Norny, kosmická děloha, koincidence, karma, osudová runa (minulost, přítomnost i budoucnost), dává porozumnění vlastnímu osudu, propůjčuje schopnost vykonat správnou věc ve správný čas, podporuje jasnozřivost,
Strom: dub
Léčivá rostlina: oměj
Astrologie: saturn
Tarot: kolo štěstí (Thorson) Měsíc Akron
Polarita: ženská
Barva: černá
Božství: Nornis/Grigg
Živel: voda

Runa PERTHO je čtrnáctou a nejtajemnější runou Futharku. Má přímou spojitost se třemi Nornami: Urd (Osud), Verdani (Bytí) a Skuld (Vina). Norny jsou tři sestry, velmi staré sestry, jejichž původ sahá do Jotunheimu, země obrů. Bydlí v jeskyni nacházející se hluboko pod prvním z kořenů stromu světa Yggdrassilu. Jelikož jsou v sourozeneckém vztahu k obru Norfimu, otci bohyně Nott (Noc), představují tři měsíční fáze: ubývající a narůstající Měsíc a Měsíc v úplňku.
Ráno co ráno nabírají vodu ze studny a mísí ji s kou¬zelným blátem v posvátnou pastu, kterou každý den natírají kořeny Yggdrassilu, aby ho ochránily před práchnivěním. Tato studna bývá označována jménem "Urdino zřídlo", podle první a nejstarší Norny, nebo též "Studnice osudů" či "Pramen vědění".
Po splnění této důležité úlohy si tři stařeny sedají ke kolovratům a začnou příst. Vlákno, které předou, není jen tak nějaká obyčejná nit. Závisí na ní život každého člověka i boha, a tím také "osud" našeho vesmíru. Norny při tom všem ještě stihnou nepřetržitě bdít nad minulostí (Urd), přítomností (Verdani) i budoucností (Skuld).
Nejvyšší patronkou runy Perthro je bohyně Frigg, Ódinova choť. Zná osudy všech lidí, připravuje vlákno, z kterého pak Norny předou nit života. Ochraňuje rodičky při porodu. Když je pupeční šňůra přestřižena a dítě odděleno od matky, přicházejí na řadu Norny, které vysloví svoji věštbu a dají mu do vínku své dary, čímž určí osud a délku života novorozeného človíčka.
Perthro nás upozorňuje na důležitost kauzality (souvislost příčiny a následku). Pochopení její síly a energie, která působí v celém kosmu, je při práci s runami velmi důležité.
V anglosaském Futharku symbolizuje Perthro šachovou figurku, která se na šachovnici pohybuje s menší či větší obratností. Ačkoli jsou tahy a takzvaná pravidla předem pevně stanoveny, máme stále svou volbu rozhodnout se k činu nebo prostě nechat všechno jen tak být (i když i toto pojetí může být zpochybněno). Všechny fáze našeho života, jimiž procházíme v průběhu svého bytí - radosti i strasti, výšky i hloubky - se zrcadlí v této runě, která v sobě spojuje prostor a čas.
Perthro je tím nedefinovatelným "nevědomím", ukrytým hluboko v našem nitru, které nepřetržíte vyplétá nové vzory a očka, jimiž nás potom opřádá. Pomalu, ale jistě určuje kroky na dráze našeho určení. Čím tvrdošíjněji se snažíme vyhnout svému Órlogu (Osudu), tím víc nám naši cestu zužuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama