SOWILO

28. prosince 2014 v 15:28 | Lycan Herve Černý pes |  Runy
Fonetická hodnota: s
Symbolizuje: slunce
Význam: Slunce, vůle, vítězství, světlo, energie, blesk, životní síla, orel
Strom: jalovec
Léčivá rostlina: jmelí
Astrologie: slunce
Tarot: slunce (Thorson), Věž (Akron)
Polarita: mužská (podle germánů ženská)
Barva: žlutá/stříbrná
Božství: Sol, Sunna, Baldr
Živel: vzduch
symbolizuje Slunce, jeho světlo a všechnu jeho vnitřní energii. Na obrázku kar­ty stojí na vrcholku hory germánský bojovník s mečem zdviženým nad hlavou. Ačkoli má stále ještě pod nohama pevnou zemi, stojí již nad oblaky. Proto je runa přiřazena živlu vzduchu, a ne jak se velice často nesprávně uvádí, živlu ohně. Tuto runu, v pozdějších dobách s přídomkem "vítězná", nacházíme vyrytou na špičkách šípů a oštěpů a na ostří mečů. Jejich vlastníci doufali, že jim Sowilo přinese vítězství v bitvě nebo v souboji.
Většina starověkých náboženství uctívala Slunce jako světlý, mužsko-solární princip.
V germánské mytologii je Slunce zastoupeno sluneční bohyní Sol, a je tudíž božstvím ženským. V německém jazyce dodnes přežívá v určení rodu slov slunce a měsíc jejich původní přiřazení k ženskému a mužskému prin­cipu. V němčině je tedy Slunce dodnes ženského a Měsíc mužského rodu (nikdy nebyl Lunou). Sol byla dcerou Mundilfariho (Nubdilfaeri, ten, kdo převrací osu), manžel­kou Glena (lesk nebo díra v oblacích) a sestrou Maniho (Měsíc). Otec byl natolik pyšný na své líbezné, překrásné děti, že mu je Ásové za trest odňali a zvedli do výše - až na nebe. Sol dostala vůz vyrobený z ohňů Muspelheimu, na němž den za dnem táhne po obloze Slunce, aby ne­ztratilo směr. Oba sourozence pronásleduje ukrutný vlk, zrozený ve světě obrů, a chce je pozřít. V den konce světa (Ragnarok) vlk Fenri Slunce pohltí.
Slunce, centrum našeho vesmíru, je považováno za symbol božského Já. Je viditelnou částí neuchopitelného mystéria života. Bez energie tohoto nebeského tělesa by nebylo života na Zemi. Rozdává své paprsky všem stejně a nerozlišuje mezi "zlým" a "dobrým".
Sowilo však v sobě obsahuje také ničivou energii blesku: s podobným účinkem, jaký má blesk na tarotové kartě "Věž". Astrologickou analogii bychom snadno našli v Uranovi, který svým náhlým útokem nebo vpádem násilně potlačuje zastaralé formy a vzory. Psaná forma runy Sowilo slouží jako označení pro všechna zařízení vysokého napětí, aby nás před ním varovala a chránila. V elektrickém blesku se sjednocuje ženský princip energie Země s mužským principem energie Slunce. V dobách nacionalismu použil Hitler tuto runu jako znak pro jed­notky SS. Hákový kříž, složený ze dvou "vítězných run", je prastarým symbolem znázorňujícím sluneční kotouč a nacházíme jej na artefaktech mnoha starých kultur. Na mnoha místech se o slunovratu dodnes spouštějí ze strání a kopců hořící ohnivá kola.
V člověku se Sowilo projevuje v energetických centrech, zvaných též čakry (staroseversky Hvel). Slovo "čakra" v sanskrtu znamená "kolo" anebo "kruh." S čakrami, které dřímají v každém z nás, se skutečně vyplatí začít pracovat, abychom se jejich energii naučili vědomě řídit.
Runa Sowilo ztělesňuje mocnou duchovní energii, která nám pomáhá dosahovat vytyčených cílů, a tím také vnitřní plamen či oheň v nás, jenž nás doprovází na cestě hledání sebe sama.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama