THURIZSAZ

11. prosince 2014 v 14:22 | Lycan Herve Černý pes |  Runy

význam: obr, silák, kladivo
fonetická hodnota: th
symbolizuje: kladivo, obr, ochrana, trny, Thor, hrom, překonání překážek, runa je "hromovou" runou ve všech aspektech, pomáhá překonávat překážky, a souvisí i s plodností, je runou regenerace, posiluje vůli a sebevědomí, ochraňuje před nebezpečím všeho druhu, polarita, kovářství, kosmický falus, zničení nepřátel
strom: dub a nebo také hloch
léčivá rostlina: česnek zahradní
astrologie: mars
tarot: císař
polarita: mužská
barva: světle červená
božství: Thor (Donar)
živel: oheň
Popis: představuje hrom a blesk, současně však symbolizuje i Thorovo kla¬divo. Živlem této runy je oheň, který jako univerzální zdroj energie slouží prostřednictvím naší vlastní instinktivní vůle k aktivní obraně, ale může rovněž vést k destrukci.
Thurisaz je jedno ze starých jmen boha Thora, který byl nazýván také Donarem, "Hromovládcem".
Byl nejsilnějším z Ásů. Jeho otcem byl samotný Ódin a matkou obryně Jórd (Fjorgin), jejíž jméno znamená "Země".
Thor byl bohem bouří a ochráncem mořeplavců, bohem úrody a plodnosti a ochráncem rolníků, a též nejudatnějším obráncem nejen říše bohů Asgard, ale i říše lidí Mitdgard. Falický tvar této runy, která je v přímém spojení s runami Fehu a Uruz, je potvrzením jeho funkce jako boha plod¬nosti. Tím se stává třetím dynamickým aspektem přírody. Thorovo kladivo Mjollnir dlouho platilo za symbol plodné síly. Proto byl až do 17. století čtvrtek (Donnerstag nebo Donars Tag - Thorův den, den zasvěcený Thorovi) oblíbe¬ným dnem sňatků.
Tri důležité vzácnosti, které držel ve svém vlastnictví, si brával vždy s sebou na cesty. Byl to kouzelný opasek síly Megingjardar, železné rukavice a zmíněné mohutné kladi¬vo Mjollnir nebo Mjóllni, jeho nejznámější atribut. Tyto pomůcky sloužily Thorovi v boji proti obrům a trollům.
Thurisaz je jednou z nejmocnějších run Futharku. Je jí často a s oblibou užíváno jako základní runy u magických úkonů, ale také jako účinné pomoci právě před různými projevy a působením magie.
V pohádce "O Šípkové Růžence" je spící princezna střežena ve vysoké věži hustým, neproniknutelným živým plotem šípkových keřů plných trnů. Staroanglický (nebo anglosaský) význam runy Thurisaz je "trn". Porost trno-vých keřů odpradávna sloužil jako přirozené ohrazení posvátných kultových míst. Keře měly tato místa chránit jak před zvířaty a lidmi, tak před zlými duchy a démony.
Tvar této runy sloužil Vikingům jako vzor při utváření jejich bojových šiků. V klínových formacích pronikali do linií nepřátel a doslovně si jimi prosekávali cestu.
V Thurisazu se setkáváme s prasílou pronikající a úto¬čící vždy směrem dopředu. Tato síla nemilosrdně zničí všechno, co stojí v cestě kosmickému řádu a přirozenému chodu vesmíru. Nejde přitom o dobro a zlo v klasickém pojetí, o nebe a peklo nebo o světlo a temnotu, ale o naši vnitřní svobodnou vůli a hlubokou lásku k životu.
Thurisaz nás vyzývá k cílené, vědomé obraně - v tomto okamžiku nejspíš ještě zablokované - kterou bychom měli použít při setkáních s našimi nepřáteli. Pokud se nechceme dobrovolně stát hříčkou osudu, nečeká se od nás žádné pasivní vyčkávání, ale aktivní řešení našich konfliktů. Skutečným "strůjcem svého štěstí" se stává pouze člověk, který s plným vědomím přejímá odpovědnost za své jednání a rovněž vědomě nese následky svých činů. Co se v rámci významu této runy konfliktů týče, v úvahu přicházejí útoky jiných osob proti nám, ale též procesy, které se odehrávájí v nás samých. Se svým stínem se už ve vnějším světě nebude muset utkávat jenom ten, kdo se mu odvážně a otevřeně postaví tváří v tvář a je připraven ho přijmout.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama