YULE

9. ledna 2015 v 14:12 | Brothrjus Wulfe
Yule se slaví kvůli navracejícímu se Slunci, které při Zimním slunovratu začíná svou dlouhou cestu zpět do severských zemí. Obvykle tato událost nastane okolo 21, prosince. Není důležité, že jaro je ještě několik měsíců vzdáleno, kouzlo zimy se plynule vzdaluje a koloběh života pokračuje!
Alespoň v několika místech a časech bylo Yule zasvěceno bohu Freyovi. My však v tuto dobu oslavujeme Thora. Thor zlomil svým mocným Mjoinirem záda Zimě. Jeho svaté kladivo, které požehnalo Balderově pohřební hranici, znovuzrodilo Slunce. Přátelský Thor nás zahřívá v pohostinné atmosféře a dává nám hojně jídla a pití, jak můžeme očekávat od takového velkého jedlíka. Dokonce i dnes jsou Thorovi kozli ve Skandinavii populárním tématem a naše děti jsou zasypávány příběhy o rudě oblečeném, vousatém stvoření, které ovládá vozidlo, tažené vzduchem soby - nebo to byly kozli?
Návrat slunce je středem Yule pro svou předzvěst, byť nejasnou, příchodu vzdáleného jara. Další klíčovou myšlenkou Yule je že rodinná linie, minulost, přítomnost a budoucnost je neporušený celek.
Mnoho z našich křesťanských zvyků se odvozuje z dávných zdrojů nebo mají prastaré obdoby. Vánoční stromky představují odlišný symbol k stromům Yule a představují Světový strom a životní sílu. Následovníci Asatru mohou poslat spíše vytvořené než koupené pohlednice Yule. Projevovaná starostlivost a láska uvnitř rodiny je jednou ze součástí, která pomáhá udržet v Asatru ducha Yule a právě tyto závazky by měly být zachovávány a posíleny.
Musíme si zapamatovat, že klan zahrnuje i ty členy, kteří zemřeli a odešli do jiného světa. Ve starých dobách byly pro tyto příbuzné stavěny stranou stoly s jídlem a pro jejich klid byly připraveny postele. Nyní se můžeme uchýlit k poháru medovíny a malým koláčkům. Tato "nabídka" nám pomůže vzpomenout si na naše mrtvé předky a pobídne nás k vzpomínkám na ně. Poté, co tyto dary poslouží svému účelu, mohou být vylity na zem jako nabídka Frize, naší Matce Zemi.
Špalek Yule je připomínkou, že toto období je jedním z ohnivých, ze Slunce, a že toužíme po návratu světla a tepla. Zatímco ohně ostatních severoevropskýc.h slavností jsou obecně ve formě obrovské venkovní hranice, oheň stránka Yule je uvnitř a je ztotožněn s burácejícím ohněm veselých slavností. Špalek Yule by! obvykle z dubu, ale jiné dřevo poslouží stejně dobře, může být použito i jiné dřevo, neboť nedostatek dubů v některých oblastech dělá z jeho použití málem svatokrádež - jestli je všechny pokácíme, zřejmě tam nebude žádný dub. Malý kousek špalku by měl být uchováván doma, aby, jak praví tradice, ochraňoval dům před ohněm a bleskem. Tento kus špalku Yule je příští rok použit k opětovnému zapálení ohně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama