EHWAZ

9. března 2015 v 10:18 | Lycan Herve Černý pes |  RunyFonetická hodnota: e
Symbolizuje: koně
Význam: kůń, pohyb, symbióza, partnerství, transformace, blíženci, ochrana, důvěra, plodnost
Strom: dub
Léčivá rostlina: hořčinka
Astrologie: blíženci
Tarot: zamilování (Thorson), Alchymie/umění (Akron)
Polarita: ženská/mužská
Barva: bílá
Božství: Freya/Freyr
Živel: země

Všechny tradiční významy runy Ehwaz se vztahují na koně, jenž byl jedním z nejposvátnějších zvířat seveřanů. Odedávna byl symbo­lem plodnosti; byl spojován s bohy nebes a fungoval jako tažná síla kosmických nebeských vozů převážejících po obloze Slunce a Měsíc.
Koně sehrávali důležitou roli při věštění věcí budou­cích. Z jejich chování v průběhu věštění se vyvozoval výsledek nadcházejícího boje. Kůň plnil své poslání i po smrti člověka jako společník zesnulého. Nesl mrtvého na svém hřbetě na onen svět a zastával tedy stejnou funkci jako vikingské "lodě mrtvých". Kůň, který symbolizoval pudy, sexualitu a plodnost, zároveň představoval "zdroj božského poznání".
Mezi nimi vynikal - co se germánské mytologie týče - osminohý Ódinův hřebec Sleipnir. Tento slavný sivák byl šamanským koněm a současně nejrychlejším z koní nejen v Ásgardu, ale i na celém světě. Vykonával úlohu zpro­středkovatele mezi jednotlivými světy Yggdrasilu a jeho jezdec Ódin se tak stal přemožitelem a vládcem zvířecích pudů, které mu slouží v sublimované formě.
Runa Ehwaz představuje prostředek pohybu vpřed a sou­časně jeho kontrolu. Výkon našich nejběžnějších doprav­ních prostředků se dodnes udává v koňských silách.
Těsná symbióza jezdce a koně symbolizuje spojení dvou principiálně odlišných energií, které mohou svého cíle dosáhnout společně, prostřednictvím vzájemného harmo­nického vztahu. Právě z těchto důvodů bývá runa Ehwaz spojována se sňatkem. Lidé doufali, že manželství uzavřené pod ochranným vlivem této runy bude obdařeno zdravou plodností.
Oboustranným přizpůsobením dvou individualit vzniká nový svazek, jenž dosahuje netušených výšek - pokud je založen na důvěře, péči a pozornosti. Vzhledem k tomuto významu runy je Ehwaz často zpodobňována jako pár držící se za ruce. Na hlubší úrovni představuje spojení s naší opačně orientovanou stránkou (Anima/Animus), které nám může pomoci k vytvoření souladu s našimi emocionálními projekcemi.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama