MANNAZ

9. března 2015 v 10:39 | Lycan Herve Černý pes |  Runy

Fonetická hodnota: m
Symbolizuje: člověka
Význam: člověk, lidství, sňatek nebe a země
Strom: cesmína
Léčivá rostlina: mařinka
Astrologie: jupiter
Tarot: Mág (Thorson), Velekněz (Akron)
Polarita: ženská/mužská
Barva: temně rudá
Božství: Ódin/Frigg/heymdall
Živel: vzduch


je dvacátou runou. S oblibou bývá označována za "zrcadlovou" runu, poněvadž odráží naše skutečné Já, naši "pravou" bytost. Představme si jí jako člověka se zavřenýma očima ponořeného do hluboké meditace. Není to ani muž, ani žena. Posta­va zobrazená na kartě je symbolem jednoho z aspektů runy - androgynní bytosti. Zářivé Slunce za její hlavou představuje božskou stránku, jejíž obdobu nacházíme v alchymickém aktu spojení Nebe a Země (alchymický sňatek). Cesmína, která na obrazu karty roste v popředí, je "stále zelenou" rostlinou nebo stromem. Její větve s rudými plody jsou dodnes dekorativní a oblíbenou vánoční ozdo­bou. Cesmína je jednou z bylin, které užívali čarodějky a šamani kvůli jejím halucinogenním účinkům. Pomáhala jim dostat se do kontaktu s vyšším Já.

Stadha této runy, při které křížíme ruce vzadu za krční páteří, zvyšuje energii v oblasti hlavy a její úlohou je vě­doměji vnímat a přijímat božské, jež působí v člověku a skze něho. "Třetí oko" umístěné na čele meditující by­tosti symbolizuje nadpřirozenou schopnost jasnozřivosti a osvícení.

Každý z nás v sobě nosí svůj protipól, část své bytosti, která je opačného pohlaví. Runa Mannaz reprezentuje náš vlastní polaritní charakter. Je runou dokonalého, úplného člověka, který v sobě vědomě integroval tu část svého Já, která je nositelem opačného pohlaví. Pak již neexistují žádné nesrovnalosti, neboť Mannaz v sobě sjednocuje všechny společné rysy lidí nezávisle na jejich stáří, původu, rase, pohlaví nebo náboženského přesvědčení. Slouží nám skutečně jako zrcadlo, ve kterém můžeme shlédnout své hloubky i výšky. Při zvládání našich úloh, řešení problémů a hledání i nacházení našeho pravého poslái1' a ži­votní cesty je nám dlouhodobě prospěšné jen úplní a ce­listvé poznání. Naše postoje, projekce, přejaté hodnoty a naučené způsoby jednání či vystupování vroubí cestu v podobě hlubokých zklamání a deziluzí, kt2fé se sebou přináší bolestný proces hledání, v němž se í musíme utkat. Jen těm, kdo se odváží pohlédnou svému "strážci prahu" do očí a přestanou popírat jeho existenci dosáhnou na konci cesty skutečného "sebepoznání". Mannaz zdůrazňuje skutečnost, že všechny naše činy a naše působení na úrovni mikrokosmu se odráží v obrovitém organizmu naší Země, v makrokosmu. Odpovědnost za naši planetu neseme všichni bez rozdílu. Runa nás tedy vyzívá k zastavení a ztišení ve svém nitru, abychom dokázali vnímat své dosavadní jednání z mnohem širšího a podle možností neutrálnějšího pohledu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama