Příchod léta

16. března 2015 v 11:00 | Brothrjus Wulfe
V den Jarní rovnodennosti, okolo 21. Března, se síia Slunce zvyšuje dokud den a noc nemají stejnou délku. První jarní den nastává. Jsme ve čtvrtině cesty rokem od Yule příslib návratu zářící koule začíná být viditelně citelný, dny jsou teplejší a symboly nového života jsou všude na zelenajících se polích a rozkvetlých květinách. Je to čas znovuzrození a obnovy, čas vzdát chválu naší Matce Země, Frize.
V tento den nazýváme Friggu Ostarou. Její jméno bylo později změněno na "Easter (Velikonoce)", ale původně byl tento titul používán Sasy, kteří ji považovali za bohyni úsvitu. Původní jméno "Osfara" souvisí se starým slovem pro Východ, kde každý den vstává Posel Slunce.
Mnoho oblíbených velikonočních symbolů mají předkřesťanský původ a při této příležitosti jsou zcela vhodné k oslavě naší bohyně. Vejce je prastarý symbol plodnosti a my z Asatru dnes dáváme našim dětem vejce Ostara, vejce podepsané runou. Stejně tak, jako naši předci by byli zcela spokojeni s motivem zajíčka, který moderní kultura asociovala s Velikonocemi.
K oslavě návratu života do lesů a polí a obnovy síly, kterou cítíme při příchodu Jara, začneme nabídnutím blótu Frize. Právě v ten okamžik blótu, kdy gydja nalévá posvěcenou medovinu do mísy a namáčí do ní větvičku, čtyři muži ze shromážděných lidí předstoupí. Každý ve svých rukou nese velké kolo, vyrobené z lepenky a vesele pomalované. Dva se umístí před a dva za gydju, představujíc tak svými těly a koly, která nesou, vůz bohyně. Takto uspořádání gydja a její doprovod prochází kolem uctívačů a skrápí je medovinou, jakoby bohyně ve starých dnech žehnala úrodě. Účastníci si s sebou mohou přinést zeminu ze svých polí, pokud jsou z vesnického lidu, nebo ze svých zahrádek či květináčů, pokud jsou obyvateli měst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama