DAGAZ

22. dubna 2015 v 15:33 | Lycan Herve Černý pes |  Runy

Fonetická hodnota: D
Symbolizuje: den, denní světlo, dvojité světlo, země nikoho, paradox, rituální oheň, svítání, soumrak
Strom: smrk
Léčivá rostlina: měsíček
Astrologie: ubývající a přibývající měsíc
Tarot: Svět
Polarita: mužská
Barva: světle modrá
Božství: Ódin/Heimdal/Loki
Živel: oheň, vzduch

je třiadvácátou runou. V některých runových abecedách je na posledním místě, za následující runou Othalou. Tato sku­tečnost však podle všeho nemá žádný větší patrný vliv na runový výklad.
Na obrazu této karty sedí božský Ódin za ranního roz­břesku před táborovým ohněm. Hledí na nás s tajemným úsměvem. V pozadí za horami se probouzí nový den.
Dagaz znamená "den" a je symbolem denního světla, které nejvíce vnímáme při východu nebo západu Slunce. Je runou neustálé změny a zobrazuje průběh dne s jeho světlými i temnými úseky. Dagaz je ztělesněním vědomé i nevědomé stránky myšlení.
Podle germánské mytologie je Dagr (den) synem Del- linga (ranní rosa) a temné bohyně Nott (noc), zahalené černými závoji. Nott objíždí Zemi na svém černém voze taženém tmavě zbarveným ořem Hrímfaxim (hustá hříva, "kůň černý jako saze"). Za ní přijíždí Dagr na voze taženém světle zbarveným koněm Skinfaxim (zářivá hříva, "kůň světla"), který svou hřívou ozařuje nebe i zemi, aby tak prosvětlil vesmír. Oba vozy i koně jsou darem Ódinovým.
Dagaz reprezentuje taktéž plameny rituálního ohně, který v tmavé noci symbolizuje pochodeň vědomí.
Dagaz je runou, jak říká Edred Thorsson, "ódinického paradoxonu", který v sobě odráží všechny protiklady. Svým obsahem popisuje mystický okamžik procesu, ke kterému dochází, když dvě polaritní síly splynou v jedno. Představuje tedy nejvyšší mystérium existence. Když se tento proces zvrhne v negativní, jako je tomu například u rozpadu atomového jádra, může uvolnit neuvěřitelně zhoubné energie, které se při nevhodném zacházení ­vy­mykají jakékoli kontrole.
Dagaz je náhlé poznání, k němuž dochází v průběhu syntézy pravé a levé mozkové hemisféry. Ve světle tohoto poznání snadno zahlédneme cestu spojující protiklady. Psaná forma runy je téměř shodná s tvarem symbolu pro nekonečno, které se nachází ve stavu neustálého pohybu. Působí jako kontrolující, evoluční síla, která ovlivňuje změny, aniž by se sama měnila. Označuje konec jedné epochy a současně začátek druhé, nástup něčeho nového.
V magii se Dagazu s oblibou užívalo jako ochranné runy při maskování a sloužil i k různým "kouzlům nevidi­telnosti".
Jedním z patronů runy je Heimdall, strážce bohů.
Jelikož ke dni nevyhnutelně patří noc, nacházíme v této runě i objasnění "dvoutvárnosti" boha Ódina. "Noční" stránka runy se spojuje s Lokim, kterého chápeme jako Ódinův "stín", jeho "alter ego". Loki je jedním z nejzají­mavějších germánských bohů. Času od času se objeví, aby sel zlo nebo působil neštěstí. Zároveň však pomáhá Ásům získávat řadu užitečných předmětů, a tak bychom ho mohli označit za analogii Lucifera (což znamená v překladu Světlonoš): "Síla, která neustále touží po zlu a neustále vytváří dobro!"

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 15. června 2015 v 7:48 | Reagovat

Popravdě, o runy jsem se nikdy nijak do hloubky nezajímala, ale pročítám si je momentálně  u tebe a je to dost zajímavé.
Btw, oblíbila jsem si před časem film  Thór, kde se právě tito bohové a jejich  strážce Heimdall vyskytují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama