YR

22. dubna 2015 v 15:48 | Lycan Herve Černý pes |  Runy

Fonetická hodnota: Y
Symbolizuje: kořeny stromu Yggdrasil, stron světa, Irminův sloup, stabilita, kořeny,, noc, měsíc, chaos, omyl, labyrint, pokušení, svádění
Strom: tis
Léčivá rostlina: posed/mandragora
Astrologie: rak / měsíc
Tarot: Blázen (Akron) Věž (Spiesberger)
Polarita: mužská/ženská
Barva: šedočerná
Božství: Ódin/Frigg/Skadi/Vidar
Živel: oheň, vzduch, voda, země

Runa YR se stala známou v 60-tých letech našeho století jako symbol mírové­ho hnutí. V starším Futharku není tato runa zastoupena. Do systému run, jenž se používal na území Anglie, byla začleněna až později. Stejně tak byla součástí nordické- ho runového písma, 16-členného nordického Futharku. Přibližné v roce 1960 ji začali mnozí runoví praktici užívat i pod vedlejším jménem Wyrd a přidělili ji při runovém věštění funkci tzv. "Prázdnoty" nebo též "Osudové ru­ny". Někteří odborníci v oboru run však runu Yr odmítají a zavrhují, protože 24-členný Futhark byl, a dodnes je, považován za úplný a počet jeho písmen za konečný. Jiní jí zase naopak připisují velký význam. Ať tak nebo onak, je každého osobní záležitostí, zda bude tuto runu používat společně s ostatními, nebo ji při věštění odloží stranou. V každém případě se jejím zahrnutím do souboru run rozšíří Futhark o další zdroj poznání, který přináší důležité informace.
Runa Yr představuje sice "osud", ale neměla by být pojímána jako "absolutní". Ačkoli se každý z nás narodil pod určitou astrologickou konstelací, právě Yr nám pomá­há osvobodit se od cizích i vlastních představ, projekcí a vzorců chování tím, že nám umožní navázat kontakt s naším podvědomím, pochopit a integrovat všechna jeho tajemství.
Yr je symbolem kořenů stromu světa Yggdrasilu, které sahají až k nejhlubším pravodám. Ty reprezentují kolek­tivní nevědomí. Na obrazu karty vidíme Měsíc, který se v těchto vodách zrcadlí. Spojuje naše nevědomé touhy "dotknout se hvězd" (Hvězda v Tarotu) s vědomým úsilím našeho Já (Sowilo, runa Slunce). Měsíc, který rozhodujícím způsobem ovlivňuje náš emocionální život, nás vede do mlhou zahalených hlubin našeho vnitřního světa a před­stavuje naše pratouhy a vize, které jen někdy matně vytu­šíme z obsahu svých snů. Současně nás však ochromuje strachem z pudů, instinktů a jiných propastí, číhajících v nás samých. Jsou znázorněny hadem, který se ovíjí kolem kmene stromu. Jeho jméno zní Nidhógg (Niddhógr), což je v překladu "drak závisti" nebo "nepřející drak". Jedním z jeho přídomků je i "požírající mrtvoly". V snaze poškodit strom světa neustále ohryzává jeho kořeny. Symbolizuje nenávist, zlobu, závist, lži, chaos, nízké pudy, závislost a vůbec zlo v jakékoli formě a jakéhokoli druhu. Je sku­tečně skvělým symbolem chtonických sil podvědomí.
Yr je runou noci a Měsíce. Ztělesňuje čiré, nevědomé plození. Je jí podřízen hrubohmotný svět, hmota jako taková a všechny s ní související iluze.
Runa Yr je obrazem člověka, který zavádí sám sebe a honí se za "svody Máji", ovlivněn pouze svými emocemi a touhami. Pokušení a svádění, jenž se znovu a znovu ob­jevují za bezpočtem jejích masek, určují všechno naše bytí. Jenom ten, kdo v průběhu svého života poznal a ovládl její pravidla, zákony a vlastnosti, se jednou vymaní z jejího područí. Pak již nebude mít nikdy zájem ani o svádění, ani o ovládání druhých, protože získal své vlastní vnitřní vedení. Pokud se někomu podobná představa - nebo vy­hlídka - zdá poněkud "nudná", může si být jist, že právě tato cesta vede do největších hlubin temnoty, kterým se dodnes žádný z opravdivě hledajících nevyhnul.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama